Звіт
про І (організаційно-підготовчий) етап
дослідно-експериментальної роботи за темою «Про проведення експерименту всеукраїнського рівня з реалізації програми «Нова українська школа у поступі до цінностей» на базі Птицької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів
(наказ МОН України № 369 від 18.03.2019)
Дослідно-експериментальна робота з реалізації програми «Нова українська школа у поступі до цінностей» на базі Птицької ЗОШ І-ІІ ст. Рівненської області включала в себе розробку концептуальних ідей виховання учнів на цінностях та пошук теоретичних і практичних основ до визначення їх ролі у реалізації компетентнісної освіти на засадах Концепції реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа». На основі дослідження теоретичних основ проблеми укладено науково-методичний посібник «Християнська психолого-педагогічна концепція духовно-морального становлення особистості» (Савінова Н. С. Християнська психолого-педагогічна концепція духовно-морального становлення особистості. Навчально-методичний посібник. – Дубно, 2020 – 107с.). У посібнику теоретично обґрунтується християнська психолого-педагогічна концепція виховання учнів на основі цінностей; розкриваєтися сутність поняття духовного в системі фундаментальних філософських, психологічних та теологічних знань. Розкриваються основні підходи до філософського трактування духовного світу людини; подається поліаспектний аналіз біблійного та святоотцівського вчення про духовні цінності особистості. У посібнику проаналізовано поняття духовності у вимірах добра і зла; виділено складові християнських цінностей людини.
У педагогічному колективі Птицької ЗОШ І-ІІ ступенів проаналізовано науково-методичного забезпечення виховання учнів на засадах національних і духовних цінностей, залучено методичне об’єднання класних керівників до дослідження проблеми реалізації програми «Нова українська школа у поступі до цінностей», проведено педагогічні ради на тему «Духовні цінності: шлях до особистості», «Ціннісні перетворення сучасного світу», здійснено навчання вчителів щодо упровадження Програми «Нова українська школа у поступі до цінностей». Проведено батьківські збори, спільні зустрічі педагогів, батьків і учнів на теми « «Я» - цінність і моя цінність», «Що для мене національні цінності?», «Виховання цінностей у сім'ї і школі», розглянуто Програму «Нова українська школа у поступі до цінностей».
Педагоги школи взяли участь у ІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції «Особистість на шляху до духовних цінностей: теорія, практика, пошук», зокрема підготували доповіді на теми «Християнські основи формування духовно-моральних цінностей особистості у просторі виховних інновацій» (Савінова Н.С.), «Формування основних аспектів духовної культури здобувача освіти через призму виховної роботи» (Кравець Н.В.). Розкрили проблему формування цінностей засобами Козацької педагогіки під час участі в у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Національно-патріотичне виховання учнів засобами козацької педагогіки та туристсько-краєзнавчої роботи» (2019 р.)
Під час обласного Форуму патріотичного єднання 28.02.2020 р., де піднімалась проблема програмування спільних цінностей у закладах освіти області на прикладі всеукраїнського експерименту з упровадження Програми «Нова українська школа у поступі до цінностей», педагог-організатор Птицької ЗОШ І-ІІ ступенів Кравець Н.В. розкрила проблему «Реалізація ідей гуманно-особистісної педагогіки в діяльності студії «Школи суб’єкт-суб’єктної взаємодії» під час виступу-презентації.
З метою введення батьків у ціннісний світ дітей і підлітків, на І етапі дослідження педагогом-організатором школи Кравець Н.В. розроблено навчально-методичний посібник «31 кавовий день. Конференц-кав’ярня для мами»» (Кравець Н.В. 31 кавовий день. Конференц-кав’ярня для мами. Навчально-методичний посібник. – Дубно, 2020 – 76). Матеріали посібника мають практичну значущість для реалізації завдань формуючого етапу дослідження.
У школі проведено комплексну діагностику виховання учнів на спільних цінностях і здійснено ранжування груп цінностей (національних, духовних, загальнолюдських) за їх ціннісно-смисловим значенням для учнів 5-9 класів, вчителів і бажаючих батьків. Для цього використовували бесіди спостереження, ведення і аналіз щоденників самоспостереження, тести („Ваш характер” (За Г.Ю.Айзенком), „Чи поважаєте ви себе”, „Чи впевнені ви в себе”, „Чи вольова ви людина”, „Чи рішучі ви”, „Стан здоров’я та самопочуття”, „Ваша самооцінка”, ін), методика А. Бєлова на дослідження темпераменту і його типів, методика „Самооцінка скромності”, ін., діагностика самооцінки мотивації схвалення Д. Марлоу і Д.Крауна, методики „Що таке добре, а що таке погано?”, „Закінчи речення”, „Вибір”, „Робота на конвеєрі”, ін.), тести („Чи добрий ти”, „Чи ви агресивні”?), анкета на виявлення ставлення учнів до проблем милосердя, опитувальники („Що означає бути милосердним?”, „Що означає поважати людську гідність?”), шкала ранжування, соціометричні школи, метод незалежних характеристик, тощо
Найбільший рейтинг серед учнівської молоді займають загальнолюдські цінності (дружба, здоров’я, благополуччя) 47 %, національні (32,8%), духовні (28,3%), Сума даних не становить 100 %, оскільки здобувачі освіти ставили високий показник серед різних груп цінностей. Педагоги на перше місце поставили національні цінності (62 %), духовні (44,9%), загальнолюдські (38,7 %). Батьки - загальнолюдські (63%), національні (42 %), духовні (33,8%).
Очікуваним результатом дослідно-експериментальної роботи стало сформоване уявлення у педагогів важливості виховання учнів на цінностях та обговорення і визначення в учасників експерименту підходів до наскрізного їх виховання у освітньому процесі. Результати діяльності з педагогічним колективом на І етапі дослідження узагальнено в навчально-методичному посібнику «Особистісна позиція управлінця в управлінській моделі Нової української школи» (Савінова Н.С. Особистісна позиція управлінця в управлінській моделі Нової української школи. Навчально-методичний посібник. – Птича, 2020 – 74с.).
На основі узагальнених даних І етапу дослідження розглянуто шляхи виховання цінностей у В.О.Сухомлинського, що стало основою розробки навчально-методичного посібника «Реалізація ідей гуманно-особистісної педагогіки в діяльності студії «Слідами В.Сухомлинського». Реалізація програми студії сприятиме вихованню спільних цінностей учнів на формуючому етапі експерименту.
Виходячи з вище зазначеного програму І етапу експерименту у Птицькій ЗОШ І-ІІ ступенів виконано.
На ІІ формувальному етапі (2020 рік) дослідно-експериментальної роботи поставлені такі завдання:
1. Визначення організаційно-педагогічних умов реалізації Програми «Нова українська школа у поступі до цінностей», серед яких ми виділили:
ü оновлення змісту та організації процесу виховання цінностей на основі суб’єкт суб’єктної взаємодії усіх учасників освітнього процесу;
ü розробку структурно-логічної моделі та організаційно-функціональну структуру реалізації програми «Нова українська школа у поступі до цінностей»;
ü реалізацію християнських засад виховання цінностей сучасної молодої людини.
2. Розробка програм виховання спільних цінностей Птицької ЗОШ І-ІІ ступенів.
3. Проектування виховного середовища у Птицькій ЗОШ І-ІІ ступенів на основі ціннісно-смислових орієнтацій, установок і ставлень.
4. Участь у тренінгу «Наскрізне виховання цінностей», циклу тренінгових занять за модулями для учасників експерименту.
Директор Наталія САВІНОВА
Comments